wtorek, 31 maja 2011

Przekąski przed ćwiczeniami i po treningu

Przekąski przed ćwiczeniami i po treningu

To co jesz ma ogromne znaczenie nie tylko dla Twojego zdrowia, wyglądu czy samopoczucia, ale także wpływa na twoją wydolność, siłę i wytrzymałość podczas treningu. Dlatego przy wysiłku fizycznym bardzo ważna jest zbilansowana dieta. Co więc jeść przed i po ćwiczeniach? Rad udzielają specjaliści z Kliniki diety Medlinea.


Pory posiłków przed ćwiczeniami


Optymalna pora na jedzenie przed ćwiczeniami to między 2 a 4 godziny przed treningiem, gdyż jest to najlepszy czas na strawienie pokarmu. Jednak przestrzeganie pór posiłków jest zależne od planu dnia i godzin, w których się trenuje. Stwierdzono, że wydolność podczas ćwiczeń trwających 35-40 minut, o intensywności od umiarkowanej do wysokiej, poprawia się po zjedzeniu niskotłuszczowego posiłku o umiarkowanie wysokiej zawartości węglowodanów.


Testowani ochotnicy byli w stanie biec znacznie dłużej niż ci, którzy zjedli posiłek więcej niż 4 godziny przed testem. Jeśli pozostawisz zbyt długi odstęp pomiędzy posiłkiem i treningiem, grozi ci hiperglikemia (zbyt niski poziom glukozy we krwi), która na pewno obniży twoją wydolność.


Produkty zalecane przed ćwiczeniami


Zdaniem Elżbiety Trojanowskiej, właścicielki Kliniki Diety Medlinea i specjalistki ds. żywienia: Najlepsze przed treningiem są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dostarczają one bowiem trwałej energii na cały czas ćwiczeń. Sportowcy spalają więcej tłuszczów podczas ćwiczeń, jeśli wcześniej zjedli posiłek o niskim indeksie glikemicznym. Może nim być, np.: płatki z otrębami lub owoce i mleko. To lepsze niż spożycie posiłku o wysokim indeksie glikemicznym - płatków kukurydzianych, białego pieczywa, dżemu i napoju sportowego. Przed ćwiczeniami pamiętaj więc o produktach o niskim indeksie glikemicznym, które powoli będą uwalniały się do krwi.


Przykładowe posiłki przed ćwiczeniami


- kanapka/bułka/bajgle/tortilla z kurczakiem lub rybą, serem, jajkiem albo masłem orzechowym i sałatką,

- ziemniaki w mundurku z fasolką, serem, tuńczykiem, sałatką colesław albo kurczakiem

- spaghetti z sosem pomidorowym, serem i warzywami

- kurczak z ryżem i sałatką

- ryby i placki ziemniaczane


Pamiętaj aby spożywać je między 2-ma a 4-ma godzinami przed treningiem.


Jednak gdy nie masz 2 godzin czasu, a chciałbyś ćwiczyć rano, najlepiej zjeść wtedy coś naprawdę lekkiego, np.:

- koktajl mleczny,

- jogurt,

- lub po prostu wypić rozcieńczony sok owocowy.



Po ćwiczeniach


Odbudowa glikogenu zajmuje średnio 20 godzin i zależy od stopnia wyczerpania jego zapasów, zasięgu uszkodzeń mięśniowych oraz ilości, typu i pory spożycia węglowodanów.

Długość czasu potrzebna na odbudowanie sił i zapasów glikogenu zależy od wielu czynników m.in. od:


  • stopnia zmniejszenia zapasów glikogenu po ćwiczeniach. Im intensywniejsze ćwiczenia tym więcej zużywasz glikogenu. Po długich i wyczerpujących ćwiczeniach np. po maratonie regeneracja może trwać nawet tydzień.
  • uszkodzeń mięśniowych. Pewne rodzaje aktywności, wśród których znajdują się np. ćwiczenia siłowe mogą spowodować uszkodzenia włókien mięśniowych. Uszkodzenia mieśni z kolei opóźniają gromadzenie glikogenu, toteż całkowite jego uzupełnienie może zająć aż 7-10 dni.
  • ilości węglowodanów i pory posiłków. Ilość węglowodanów jest dostosowana indywidualnie, a utracone węglowodany najlepiej uzupełnić możliwie jak najszybciej po ćwiczeniach, gdyż właśnie wtedy glikogen gromadzi się w najszybszym tempie. Podczas pierwszych 2 godzin regeneracja jest najszybsza - w przybliżeniu 150% czyli 1,5 raza szybsza, niż wynosi normalne tempo.
  • wytrenowania i poziomu kondycji. Wydajność w uzupełnieniu glikogenu poprawia się automatycznie wraz z nabywanym doświadczeniem sportowym i podnoszonym stopniem kondycji. Dlatego spożywając tę samą ilość węglowodanów, początkujący sportowiec potrzebuje więcej czasu niż doświadczony.

Ile węglowodanów?


Należy dostarczyć 1g węglowodanów na kilogram masy ciała w pierwszych 2 godzinach po ćwiczeniach. Dlatego jeśli nawet skończy się trening późno wieczorem nie należy kłaść się spać z pustym żołądkiem. Powinno się najpierw rozpocząć proces regeneracji - czyli uzupełniania glikogenu - radzą specjaliści z Kliniki Diety Medlinea.


Produkty zalecane po ćwiczeniach


Jeśli trenujesz intensywnie codziennie lub nawet dwa razy dziennie, pamiętaj o spożywaniu produktów o wysokim IG w pierwszych 2 godzinach po ćwiczeniach. Jeżeli trenujesz niezbyt intensywnie, raz dziennie lub rzadziej, wybieraj produkty o niskim IG, gdyż zwiększają one wytrzymałość i wydolność podczas następnych treningów.



Udowodniono, że najlepiej jest łączyć białka z węglowodanami i to jest najskuteczniejsza metoda w procesie odbudowy glikogenu. Połączenie białek i węglowodanów sprzyja uwalnianiu się insuliny, która pobudza odnowę glikogenu mięśniowego. Zestawienie to, pobudza także transport aminokwasów do komórek mięśniowych, czyli intensyfikuje syntezę białek.


Przykładowe przekąski po ćwiczeniach


Powinny zostać zjedzone w ciągu 2 godzin po ćwiczeniach:

- 1-2 porcje świeżych owoców z mlekiem,

- koktajl owocowy,

- kanapka z serem białym i dżemem,

- kilka ciastek ryżowych z dżemem albo masłem orzechowym i twarożkiem.


W przypadku ćwiczeń o umiarkowanej wysokiej intensywności trwającej dłużej niż 60 minut picie napojów sportowych z węglowodanami w ilości 30-60 g może pomóc w wydłużeniu

utrzymania intensywności ćwiczeń i opóźnić zmęczenie.


Codzienna dieta


Najlepiej by codziennie wybierać produkty o niskim IG obejmujące 4-6 małych posiłków. Sprzyja to skutecznej odbudowie glikogenu mięśniowego, a także zwiększa sytość i kontrolę apetytu oraz ułatwia osiągnięcie prawidłowej wagi.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Sprzęt fitness a odchudzanie w warunkach domowych

Sprzęt fitness a odchudzanie w warunkach domowych

Które urządzenie fitness jest skuteczniejsze? Które będzie dla mnie lepsze? Które spali mi tłuszcz w miesiąc? Itd. itd... Dręczą Cię podobne pytania? Spokojnie nie Ciebie jednego/jedną. Zapewne masz swój własny zestaw wątpliwości na temat treningu i odchudzania, czy tak? W dalszej części tekstu postaram się nieco rozjaśnić Tobie te zagadnienia. Być może pomogą Ci one samemu odpowiedzieć sobie na te pytania. A dzięki temu będziesz mógł/mogła samodzielnie podjąć słuszną decyzję. Chyba warto móc samodzielnie świadomie decydować o swojej sylwetce, swoim zdrowiu, prawda?

Znam dziewczynę, która zwlekała z zakupem sprzętu do ćwiczeń i rozpoczęciem treningów właśnie przez takie pytania. Ciągle miała wątpliwości, co wybrać, czy będzie skuteczne, ile czasu zajmie… itd. Po naszej rozmowie doszedłem do wniosku, że jej pytania sprowadzają się do jednego: Które urządzenie wybrać, żebym schudła jak najszybciej? I ile to potrwa, bo ja chcę już? Czyli chyba najczęstsze pytanie, tak? Moja odpowiedź była taka: Najskuteczniejsze będzie to, na którym będzie Ci się ćwiczyło najlepiej. Jak będziesz ćwiczyła z przyjemnością to i efekty przyjdą szybko. A w ogóle to pomyśl.



Już przynajmniej od paru miesięcy zastanawiasz się nad tym samym pytaniem. A wiesz ile już byś osiągnęła gdybyś zdecydowała się na jakiś sprzęt od razu? I pomyśl ile znowu czasu stracisz jak dalej będziesz zwlekać z decyzją? Naprawdę każdy sprzęt fitness będzie skuteczny jak tylko będziesz na nim ćwiczyć. Każdy organizm reaguje podobnie na aktywność fizyczną tego nie zmienisz. Dziewczyna chyba przemyślała sprawę, bo już na drugi dzień trochę poczytała o konkretnych urządzeniach, pomyślała które jej najbardziej będzie pasowało i w końcu kupiła stepper i wzięła się za treningi.



Zastanów się czy Ty też nie marnujesz w podobny sposób swojego cennego czasu? Przecież każdy dzień, w którym zwlekasz z rozpoczęciem aktywności fizycznej działa na Twoją niekorzyść. Zdajesz sobie z tego sprawę? Nie do końca? To zastanów się: skoro już wiesz jak duże korzyści dla zdrowia ma ruch, a Ty tak jak w przykładzie już od paru miesięcy wahasz się nad wyborem osprzętu… widzisz ile już czasu straciłeś/łaś? A ten czas mógł być wykorzystany naprawdę efektywnie. Do dzisiaj cieszyłbyś/cieszyłabyś się osiągniętymi rezultatami. Mam dla Ciebie taki mały teścik, a raczej kilka pytań: Zastanów się i wymień 10 powodów, przez które jeszcze nie uprawiasz ćwiczeń i nie dbasz o swój wygląd, sprawność i zdrowie?



Prawda, że ciężko znaleźć realne 10 powodów? Na pewno, a to dlatego, że naprawdę bardzo niewiele jest rzeczy które mogą słusznie odwieść od lekkich treningów. Ja wymieniłem za to 10 cech, które przemawiają za ćwiczeniami, nie sprawiło mi to żadnego problemu, bo naprawdę było, w czym wybierać. Oto i one:



- poprawa wyglądu zewnętrznego

- poprawa kondycji

- poprawa ogólnej sprawności organizmu

- poprawa zdrowia

- zwiększenie odporności na choroby i infekcje

- możliwość rozładowania stresu i emocji

- ćwiczenia wprawiają w dobre samopoczucie

- większa pewność siebie

- dotlenienie mózgu, to naprawdę udowodniony fakt- umiarkowane ćwiczenia pozytywnie wpływają na myślenie

- lepszy metabolizm



Można by rozpisać się na temat każdego z tych podpunktów, ale przecież większość korzyści jest oczywiste i na pewno je dostrzegasz prawda?



No dobrze, teraz jeszcze trochę o samym sprzęcie fitness. Można wyróżnić jakby sześć podstawowych grup tzw. dużego sprzętu- czyli tego który będzie podstawą dla Twoich treningów. I tak mamy:



- rowerek stacjonarny- klasyczne już urządzenie w kategorii fitness. Najlepiej nadaje się dla osób, które lubią np. oglądać telewizję lub czytać książki. Śmiało i bez problemu można połączyć te czynności z jazdą na rowerku treningowym. Czyli mamy dwa w jednym, to dopiero oszczędność czasu prawda? Oprócz spalania zbędnych kilogramów na rowerku wypracujesz także świetną kondycję.



- orbitrek- urządzenie ćwiczące niemal całe ciało jednocześnie. Pozwala to na stosunkowo szybkie efekty w spalaniu tłuszczu. Pozatym to urządzenie chyba nigdy się nie nudzi. A to dopiero motywacja do ćwiczeń!



- stepper- głównie do pracy nad kształtem i odchudzeniem nóg (ud i łydek) oraz pośladków i bioder. Jeśli o te partie chodzi to stepper niema sobie równych. Przy okazji zajmuje najmniej miejsca i jest bardzo łatwy w użyciu, a przez to przyjemny.



- wioślarz- ten przyrząd konkuruje z orbitrekiem do miana wykorzystujących jednocześnie jak najwięcej mięśni. Tyle tylko, że wiosła budują bardziej wytrzymałość- siłową. To doskonałe wręcz urządzenie do ukształtowania i ujędrnienia mięśni bez zwiększania ich. Intensywność treningów na tym sprzęcie wręcz gwarantuje efekty w odchudzaniu.



- ławeczki i urządzenia wielofunkcyjne- często bardzo wymyślne i krytykowane przyrządy. A nie słusznie, bo każde z nich ma swoje unikalne zastosowania i każde jest skuteczne, jeśli tylko się go używa.



- bieżnie- największy sprzęt, co tu dużo mówić symulacja truchtu. Każdy, kto kiedyś biegał wie, jaką dobroczynność niesie ta forma aktywności...



Pozostały jeszcze masażery, ale to raczej sprzęt relaksujący... Niemniej jednak skutecznie pobudza krwiobieg i stymuluje odprężenie.



Każdy sprzęt fitness, na którym będziesz ćwiczyć przyniesie efekty. Niektóre będą bardziej ukierunkowane np. na pracę nad nogami, inne nad górnymi partiami ciała. Ale wszystkie przyniosą te ogólne najbardziej pożądane efekty. Spalenie tłuszczu, zyskanie sprawności, ujędrnienie ciała- skóry, wymodelowanie i ukształtowanie sylwetki- mięśni. To wszystko z kolei pracuje na Twoje zdrowie, na długie lata.



Dużo osób zniechęca jednorazowy wydatek na tego typu urządzenia. Spójrz jednak długoterminowo. Jeśli spojrzysz na to obiektywnie to właściwie nie potrzeba żadnego komentarza. Jednak dla pewności wspomnę ile wydałbyś/wydałabyś choćby na karnety na siłownie przez parę lat (miesięcznie ok. 70-100zł) i ile czasu kosztuje dotarcie do klubu i sam trening w nim? Ile czasu w przyszłości będziesz musiał/musiała spędzić u lekarzy, specjalistów, ile pieniędzy wydać na lekarstwa? To wszystko można zminimalizować dbając o siebie. Nie wierzysz? Przecież to wszystko nie wzięło się samo z siebie, Ktoś nad tym pracował, ktoś to badał i sprawdzał przez długie lata. I to, o czym tutaj mówię to tylko wyniki tych badań, które przeprowadzane były na zwykłych ludziach takich jak Ty czy ja. Zastanów się nad tym, naprawdę warto spróbować.



Napisałem tutaj nieco o sprzęcie fitness, odchudzaniu i zdrowiu. Uwierz mi, że to cenne informacje które, albo zdobywa się latami, albo kupuje od specjalistów. Oczywiście Ty nie musisz za nie nic płacić. Chciałbym tylko, żebyś poszukał jeszcze więcej informacji na ten temat. Wiem, że skoro dobrnąłeś/dobrnęłaś dotąd to zależy Ci na swoim zdrowiu, sprawności i atrakcyjnym wyglądzie. Dlatego nie marnuj cennego czasu i dowiedz się jeszcze więcej niż dowiedziałeś się do tej pory.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

sobota, 21 maja 2011

Jak zyskać szczupłe i zgrabne uda? Ćwiczenia na uda.

Jak zyskać szczupłe i zgrabne uda? Ćwiczenia na uda.

Autorem artykułu jest Rafał Kołodziej



Czy również nie możesz poradzić sobie z tkanką tłuszczową na udach? Czy ty także jesteś tym typem osoby, który z przyjemnością oddałaby się relaksowi na plaży, ale wstydzi się tego jak wygląda?

Faktem jest, że miliony ludzi na całym świecie cierpi na nadwagę a ludzie lubią oceniać innych po wyglądzie. Dodatkowa tkanka tłuszczowa bardzo często odkłada się na udach i niestety jest bardzo widoczna. Jeśli czujesz, że Twoja uda są zbyt duże, nie przejmuj się. W tym artykule jest rozwiązanie! Jeśli będziesz czytać ten artykuł do końca odkryjesz kilka wspaniałych sposobów na spalenie tkanki tłuszczowej na udach i zyskasz wspaniałe ciało, z którego będzie można być tylko dumnym.

Aby zrzucić to, co niepotrzebne na udach w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dietę. Staraj się unikać węglowodanów takich jak rafinowany cukier, biała mąka i produkty z niej wykonane. Zamiast tego zacznij korzystać z bogactwa pełnoziarnistych produktów (chleb, makaron, ryż). Wykorzystuj także w kuchni mąkę z pełnego przemiału. Dieta powinna być skonstruowana w znacznej mierze z warzyw i owoców. Takie postępowanie pomoże ci pozbyć się kilku kilogramów w przeciągu kilku nadchodzących tygodni. Warto także unikać słodzonych napoi gazowanych i tych przepełnionych kofeiną napoi energetyzujących. Zamiast tego skorzystaj z czystej wody. Po raz kolejny najprostsze rozwiązanie okazuje się najlepsze. Czysta woda nie tylko pozwoli usunąć z ciała niepożądane toksyny, ale także wpłynie na lepszy metabolizm i będzie miała bardzo korzystny wpływ na całe ciało.

Kiedy dieta jest już pod kontrolą czas ustalić plan treningowy. Ćwiczenia powinny być ściśle dostosowane do zrzucenia tkanki tłuszczowej z ud i oddziaływać na różne partie nóg. Między innymi na mięsień czworogłowy uda, ścięgna, przywodzicieli stawu biodrowego.

Zanim zaczniesz ćwiczenia na mięśnie ud lub jakiekolwiek inne partie twojego ciała ważna jest odpowiednia rozgrzewka. Dzięki temu ograniczysz ryzyko wystąpienia kontuzji do minimum i zyskasz najwięcej korzyści z wykonywanych ćwiczeń. Nigdy nie powinno wykonywać się ćwiczeń bez rozgrzewki gdyż może to spowodować więcej krzywdy dla organizmu niż miało przynieść dobrego.

By rozgrzać mięśnie możesz wybrać się na krótki 15 minutowy jogging. Można także wybrać się na intensywny spacer lub jeśli ćwiczenia będą wykonywane w domu po prostu dreptać przez krótki czas w miejscu

Przejdźmy do ćwiczeń na uda.

1. Mięsień czworogłowy – jednym z najbardziej efektywnych ćwiczeń na mięsień czworogłowy uda, które pozwala zrzucić nagromadzoną tkankę tłuszczową jest technika przysiadów.

Na początku stań w niedużym rozkroku, który będzie odpowiadał szerokości barków. Spleć ręce za głową. Następnie po prostu zegnij kolana, pamiętając o prostych plecach. Zgięcie powinno być do momentu, w którym tyłek i nogi tworzą niemal kąt prosty w porównaniu do podłogi. Powróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie. Całość ćwiczenia powinna składać się z 3 serii po 20 powtórzeń.

2. Ćwiczenie przywodzicieli dla zrzucenia tkanki tłuszczowej z ud – to ćwiczenie będzie wymagało leżenia na podłodze. Jeśli posiadasz matę do ćwiczeń to cudownie, czas ją wykorzystać. Połóż się na swojej prawej stronie i podnieś głowę. Użyj prawej ręki, jako podpórki pod głowę. Lewa noga leży teraz równolegle do prawej. Wystarczy powoli podnosić ją do góry i powoli opuszczać. Nie pozwól by noga opadła do pozycji wyjściowej dopóki nie wykonasz 20 powtórek. Po wykonaniu serii zmień pozycję ciała i teraz połóż się na lewej stronie. W ten sam sposób kontynuuj ćwiczenie. Ćwiczenie powinno zostać wykonane po 3 serie (20 powtórzeń) dla każdej strony.

3. Ćwiczenia na ścięgna, dzięki którym spalisz tkankę tłuszczową na udach - do tego ćwiczenia można wykorzystać ławkę. Połóż się twarzą do podłogi. Następnie zegnij nogi w kolanach i przyciągnij pięty jak najbliżej pośladków. Powtórz ćwiczenie w 3 seriach po 20 powtórzeń.

4. Skakanka - do spalania tkanki tłuszczowej z ud warto także wykorzystać skakankę. By osiągnąć pożądany rezultat warto ćwiczyć na niej przynajmniej 3-4 razy w przeciągu tygodnia. Skakanka może być również wykorzystana podczas rozgrzewki. Warto zadbać o to by skoki były wystarczająco wysokie a plecy przy tym proste.

Wszystkie powyższe ćwiczenia są bardzo efektywne i pozwolą ci zrzucić nagromadzoną tkankę tłuszczową z ud w krótkim okresie czasu. Na wyrobienie zgrabnych nóg jest oczywiście masa innych ćwiczeń. Jeśli jednak wykonasz powyższe ćwiczenia i zastosujesz do tego opisany sposób odżywiania twój sukces jest niemalże nieunikniony. Wykonuj podany plan przez 30 minut każdego dnia przez najbliższe 3 tygodnie. Efekty Cię zaskoczą!

---

Darmowy kurs "Motywacja w Odchudzaniu". Osiągnij, w końcu, swój cel zrzucenia wagi: http://odchudzanieprzezmotywowanie.pl/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Aqua aerobic

Aqua aerobic

Autorem artykułu jest Marcin Staniski



Podczas aqua aerobicu następuje szybkie spalanie kalorii- w ciągu godziny około 580 kcal. Zajęcia mogą być prowadzone w formie układów choreograficznych. Na początku jest rozgrzewka, która trwa około 3-5 minut, potem część główna – wytrzymałościowo – siłowa ( około 30 minut ) i na koniec około 3 minut rozluźnienie.
Aqua aerobic to połączenie aerobicu i pływania. Gimnastyka w wodzie znana jest od dawna. W Polsce jednak formy muzyczno - ruchowe w wodzie są jedną z najnowocześniejszych form ruchowych. Moda na taką formę ruchu przyszła oczywiście ze Stanów Zjednoczonych. Jej dużą zaletą jest to, że mogą ją uprawiać osoby o różnej sprawności fizycznej i niekoniecznie potrafiące pływać. Doskonale dają sobie radę na takich zajęciach osoby z nadwagą, bowiem siła wyporu sprawia, że ciało człowieka staje się lżejsze i dużo łatwiej można wykonywać ruchy. Podczas takich zajęć uczestnicy są zanurzeni do połowy w wodzie, co sprawia, że kręgosłup jest odciążony. Poza tym ciepła woda powoduje rozluźnienie mięśni, co sprzyja likwidacji przykurczów i kształtowaniu prawidłowej postawy. Jest to bardzo korzystne dla osób nie uprawiających sportu , starszych, z problemami kostno-stawowymi oraz osteoporozą bowiem te czynniki często wykluczają udział w wielu innych formach ruchowych. Podczas aqua aerobicu następuje szybkie spalanie kalorii- w ciągu godziny około 580 kcal. Zajęcia mogą być prowadzone w formie układów choreograficznych. Na początku jest rozgrzewka, która trwa około 3-5 minut, potem część główna – wytrzymałościowo – siłowa ( około 30 minut ) i na koniec około 3 minut rozluźnienie. Cały trening trwa około 40 minut. W trakcie zajęć stosuje się przybory np. makarony, deski, obciążniki wypornościowe. Przybory te mają za zadanie wspomagać ruch lub go oporować. Mają również zastosowanie odciążające.


Aqua aerobik ma wiele zalet:


· wzmacnia mięśnie przy doskonałym odciążeniu kręgosłupa i stawów

· zwiększa elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł

· zwiększa ruchomość stawów

· redukuje tkankę tłuszczową i zmniejsza celulitis

· zwiększa pojemność wyrzutową serca co ma wpływ na poprawę wydolności organizmu

· zmniejsza napięcie i stres

Przeciwwskazaniem są:

· otwarte rany

· infekcje

· nadczynność tarczycy

· wady układu krążenia

Aqua aerobic ma bardzo wielu zwolenników, bo to naprawdę bardzo fajna forma zajęć ruchowych, Zazwyczaj jak już jej raz spróbujesz to nie masz ochoty z niej rezygnować i z niecierpliwością czekasz na kolejne zajęcia. Jest bardzo przyjemną formą spędzania aktywnie czasu a przy okazji wysmukla sylwetkę i poprawia postawę ciała, Jest już dostępny na większości basenów w Polsce. Polecam go wszystkim niezdecydowanym, którzy chcą się poruszać, ale z powodów kondycyjnych bądź zdrowotnych obawiają się tradycyjnych zajęć na sali czy na siłowni.

Więcej ciekawych artykułów na www.wdzieki.com
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Trening na orbitrekach.

Trening na orbitrekach.

Autorem artykułu jest Przemysław Kałka



Orbitrek - jest to urządzenie służące poprawie sylwetki, po przez treningi aerobowe. Można by ćwiczenia na orbitreku porównać do „chodzenia na nartach". Na tym sprzęcie pracują zarówno nogi jak i ręce (inaczej niż np. podczas jazdy na rowerze, bieganiu na bieżni, czy ćwiczeniu na stepperze).

Orbitrek wymaga od nas większego zaangażowania w treningi niż np. stepper, czy rower stacjonarny. Z racji tego, że przy orbitreku trenujemy całe ciało (ręce muszą współpracować z nogami). Jedno „napędza" drugie. Dzięki takiemu połączeniu jesteśmy bardziej podatni na spalanie kalorii (większa praca fizyczna = więcej spalonych kalorii). Trzeba też zauważyć, że jest to sprzęt, który można zakupić do domu, i trenować podczas oglądania ulubionego programu telewizyjnego. A jest przy okazji tańszym urządzeniem - w porównaniu do np. bieżni czy wioślarza (mam tu na myśli ergo-wiosła).

Jak należy trenować na orbitreku ?
Zasada podobna jak w przypadku każdego innego urządzenia przygotowanego do treningów aerobowych. Po pierwsze - musimy ustalić priorytety. Jak już to mamy, to czas przygotować się do treningów. Początkowo proponuję trenować co dwa dni, po 20-30 minut (najlepiej tuż po treningu siłowym). Po około tygodniu jeśli jesteśmy wstanie - to zwiększamy czas jednej sesji treningowej. Tak jak jest pokazane w tabeli.

Tydzień - Ilość treningów w ciągu tygodnia - Czas [w minutach]
1 - 3 - 20
2 - 3 - 25
3 - 3 - 30
4 - 4 - 35
5 - 4 - 40
6 - 4 - 45
7 - 4 - 50
8 - 4 - 55
9 - 5 - 60

Druga opcja jest skierowana do osób bardziej zaawansowanych.
Tydzień - Ilość treningów w ciągu tygodnia - Czas [w minutach]
1 - 3 - 25
2 - 3 - 30
3 - 4 - 35
4 - 4 - 40
5 - 4 - 45
6 - 4 - 50
7 - 4 - 55
8 - 5 - 60
9 - 5 - 60

W tym wypadku zaczynamy od 25 minut i 3 treningów w tygodniu. Jednak ostatnie dwa tygodnie to 5 treningów w tygodniu, po godzinie każdy. Jednak nie polecam zaczynać od „końca". Jeśli nie wprowadzimy stopniowo naszego organizmu do treningu aerobowego. To możemy sobie bardziej zaszkodzić.

Wszystko trzeba robić z głową, sport to zdrowie. Ale przemyślane treningi to podstawa.

Orbitrek jest o tyle ciekawym urządzeniem, że wyróżnia się spośród innych tym, że angażuje całe ciało do wysiłku. Oprócz tego - trenując na nim, uważam że zawodnik nie będzie miał problemu przy próbach „biegania na nartach". Podczas ćwiczeń na orbitrekach, można nabrać technikę, która będzie przydatna właśnie podczas biegania na nartach. Przy ćwiczeniu na tym sprzęcie, wyrabiamy silne i mocne ramiona, a przy okazji ćwiczymy ruchy, które wykorzystać można w okresie zimowym na nartach.


Błędem jest twierdzić, że orbitrek w porównaniu z bieżnią to niebo, a ziemia. A miałem możliwość wykonywania ćwiczeń na jednym i na drugim przyrządzie. I według mnie - orbitrek umacnia nasze ramiona i nogi (przy okazji pozwala spalać tkankę tłuszczową - a niekiedy nawet mięśniową - jak się nie zabezpieczymy). A bieżnia pomaga spalić tkankę tłuszczową i mięśniową (jeśli nie zadbamy o to by ją uchronić przed tym), i wzmacnia nasze kończyny dolne. Także w tym wypadku to orbitrek jest korzystniejszym sprzętem. Jednak na żadnej siłowni nie powinno zabraknąć podstawowych urządzeń do treningów aerobowych tj. Rower stacjonarny, bieżnia, stepper i orbitrek.

Jeśli trenują Państwo na siłowni, gdzie są te urządzenia. To proponuję wykonywać treningi mieszane. Otóż robimy 3 sesje w tygodniu, i warto by było wykonywać treningi na różnych urządzeniach tzn.
Sesja treningowa Przyrząd
1 trening Orbitrek
2 trening Bieżnia
3 trening Rower
4 trening Stepper
5 trening Orbitrek
6 trening Stepper
7 trening Rower
8 trening Bieżnia

Można też robić tak, że bardziej skupiamy się na orbitreku i wtedy na trzy sesje treningowe, dwie przypadają na sam Orbitrek, a trzecia na inny dowolny sprzęt. Proponuję urozmaicać treningi i nie być „schematycznym". Organizm się przyzwyczaja - a czym więcej razy go zaskoczymy tym ciekawsze możemy mieć efekty.

---

HellHound.pl - najlepszy sprzet fitness i siłowy


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ćwiczenia na brzuch jako zdrowy styl życia

Ćwiczenia na brzuch jako zdrowy styl życia
9 grudnia 2010
Autor: arkadiusz.szuba
Ćwiczenia na brzuch od dawien dawna były popularne. Każdy kto dba o swój wygląd musi również zadbać o wygląd swojego ciała. Na brzuchu osiada się najwięcej tkanki tłuszczowej, dlatego też by wyglądać lepiej nasze ćwiczenia musimy zacząć właśnie od ćwiczeń brzucha.

Istnieje wiele metod na to, by stracić zbędne kilogramy na brzuchu. Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na urządzenia z telezakupów. Takie urządzenia nie dają rezultatów z których będziemy zadowoleni. Pamiętajmy o tym, by uzyskać płaski brzuch należy ciężko pracować. Najważniejszym elementem jest systematyczność, dzięki to której nasz brzuch będzie regularnie tracił w obwodzie. Nasz brzuch możemy ćwiczyć zarówno na siłowni jak i w domu, jednak, jeżeli mamy możliwość chodzić na siłownie powinniśmy jak najczęściej to robić. To właśnie na siłowni uzyskamy najlepsze rezultaty. Będziemy mieli dostęp do profesjonalnego sprzętu, oraz do porad trenera, który doradzi nam w miarę konieczności, oraz pomoże w ułożeniu naszego planu ćwiczeń. Bez planu nie mamy nawet co zaczynać trenować to jest najważniejszy czynnik, który wpływa na nasze przyszłe efekty. W domu również możemy trenować nasz brzuch. Efekty mogą być bardzo podobne do tych na siłowni wcale nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu tylko systematyczność. Ćwiczenia na płaski brzuch to, jednak nie wszystko. Ważnym elementem jest również odpowiednia dieta, dzięki to której szybciej dojdziemy do naszych rezultatów. Zmiana trybu życia pozwoli nam na lepsze życie, oraz zdrowie. Ogólnie mówiąc zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny. Jeszcze kilka lat temu nikt nie dbał o to co je, a teraz powstaje coraz to więcej możliwości dbania o swoje zdrowie. Powinniśmy zebrać wiedzę na temat tego jak się prawidłowo odżywiać.

Podsumowując na koniec dobra kondycja fizyczna, oraz dobre zdrowie to podstawa do tego, by dobrze czuć się każdego dnia. Jeżeli brakuje Ci witalności powinieneś coś z tym zrobić i zacząć pracować nad sobą.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

poniedziałek, 9 maja 2011

Idealny brzuch, Aerobiczna 6 Weidera

Idealny brzuch, Aerobiczna 6 Weidera

Oglądając wszystkie piękne sylwetki w filmach, marzymy o idealnej figurze. Jednak nie jest to takie łatwe. Po pierwsze, bez motywacji daleko nie zajedziemy. Motywacja może być ze strony rodziny, partnera lub od siebie. Ważne, żeby sobie powiedzieć, że żeby wyglądać pięknie, trzeba coś ze sobą zrobić. I jak nie teraz, to kiedy?

Jeżeli mamy już motywację, to połowa drogi za nami. Dalej będzie już z górki. Musimy podejść do lustra i zobaczyć, z jaką fałdką czujemy się najgorzej. Jeżeli przeszkadzają nam niezbyt szczupłe uda, wybieramy ćwiczenia na tą właśnie partię mięśni. Dziś zaś skupimy się na partii brzucha. Gdy chcemy popracować nad zalegającym od świąt tłuszczykiem na boczkach, ważne jest by dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Jednym z najbardziej popularnych i najbardziej efektownych ćwiczeń jest słynna Aerobiczna 6 Weidera. Jest to zestaw sześciu ćwiczeń, które mają za zadanie budować odpowiednie partie brzucha. Bo nie wystarczy robić klasycznych brzuszków i liczyć na niewiarygodne efekty. Każdy mięsień brzucha jest inny, a ćwiczenia w A6W są dobrane do każdej partii.

Najważniejszym momentem podczas wykonywania ćwiczeń jest zatrzymanie się na 3 sekundy podczas napięcia mięśni. Oto te ćwiczenia Idealny brzuch, ćwiczenia na mięśnie brzucha:

1. Leżąc na twardej podłodze, układamy ręce wzdłuż ciała. Podnosimy głowę i klatkę piersiową równocześnie zginając jedną nogę w kolanie. Rękami łapiemy kolano i wytrzymujemy tak 3 sekundy. Wracamy do pozycji wyjściowej i robimy tak samo z drugą nogą.

2. Drugie ćwiczenie jest takie samo, z tą różnicą, że podnosimy na raz dwie nogi.

3. W ćwiczeniu trzecim dochodzi utrudnienie. Jest podobne do ćwiczenia drugiego, z tym, że ręce nie trzymają kolan, tylko są splecione za karkiem. Również podczas napięcia mięśni wytrzymujemy w bezruchu przez 3 sekundy.

4. Podobne ćwiczenie, lecz obie nogi podnoszone są na raz. Dłonie nadal znajdują się na karku.

5. Unosimy klatkę piersiową i dłonie na karku. Nogi podnosimy zaś jedna po drugiej, nie opuszczając je na ziemię. Taki „rowerek” robimy z 5 razy podczas jednego unoszenia.

6. I najtrudniejsze zadanie. Unosimy klatkę piersiową z rękami za głową i równocześnie podnosimy wyprostowane nogi do góry. Możemy podnieść je niezbyt wysoko, a także trochę wyżej. Ważne, byśmy za każdym razem czuli napięcie mięśni. Podczas tego napięcia wytrzymujemy 3 sekundy. To jest jeden pełny cykl.

Ćwiczenia są dość trudne, lecz gdy przyswoimy sobie je do codziennego rytmu dnia, będzie nam dużo łatwiej. Co kilka dni możemy zwiększać obciążenie mięśni, dodając po jednym cyklu więcej. Najlepiej na początku zacząć od 3, a później analogicznie zwiększać.

Dla lepszych efektów możemy dorzucić sobie także klasyczne brzuszki. Ważne jest, by się nie poddawać. Gdy osiągniemy swój cel i zrzucimy zbędne kilogramy, nie należy zaprzestawać ćwiczeń. Również dodatkowa dieta dobrze nam zrobi. Życzę powodzenia w ćwiczeniach!

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: Amo

Ból mięśni, zakwasy...

Ból mięśni, zakwasy

Nareszcie! Wzięliśmy się ostro za siebie. Ćwiczymy kilka razy w tygodniu i widzimy efekty. Jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu. Ale przychodzi taki dzień, kiedy przeholowaliśmy z ćwiczeniami. Wtedy dopadają nas…zakwasy!

Cóż to takiego, zakwasy? I tutaj mamy dwie teorie. Jedna jest mityczna i coraz częściej podważana, druga wydaje się być słuszna. Mityczna teoria to hipoteza o zwiększonym kwasie mlekowym w mięśniach, przez co możemy odczuwać ból. Jest to nieprawda, ponieważ kwas mlekowy zostaje wchłaniany już po 60 min po treningu. Prawdziwą przyczyną zakwasów są więc mikrourazy i uszkodzenie włókien mięśniowych podczas wykonywania ćwiczeń. Szczególnie narażone są na zakwasy mięśnie, które podczas treningu się rozciągają, zamiast kurczyć. Takie rozciąganie zachodzi wtedy, kiedy na mięsień działa większa siła niż siła samego mięśnia. Rozciąganie na ma celu ochronienie stawów przed ewentualnym uszkodzeniem. Dlatego, gdy mamy zakwasy, ciężko nam chodzić po schodach…

Na radzenie sobie z zakwasami mamy dużo metod. Najlepszą z nich jest kolejny trening. Nauczymy mięśnie do wysiłku i je rozruszamy. Oprócz tego, że przestanie nas boleć to jeszcze zmniejszy się prawdopodobieństwo kolejnego wystąpienia zakwasów w tym miejscu. Innym sposobem może być ciepło lub masaż. Sauna, gorąca kąpiel lub lekki masaż uciskowy szybko zregeneruje i doda sił.

Aby więcej nie dopuścić do powysiłkowego bólu mięśni należy z rozsądkiem dopierać ćwiczenia. Gdy partie mięśniowe, których nigdy nie ruszaliśmy, nagle wystawione są na silny wysiłek, zakwasy od razu się odezwą. Należy powoli rozpocząć od przygotowania, a później zwiększać dawkę ćwiczeń. Najlepiej zacząć trening od rozgrzewki (biegu lub rowerka) i również rozgrzewką ten trening zakończyć. Ważne jest by nie rezygnować z ćwiczeń. Jeżeli przemogliśmy się i zabraliśmy się do roboty nad sobą, wielka szkoda byłoby to zaprzepaścić. Regularne i stałe treningi będą jak najbardziej efektywne i bezpieczne dla naszego ciała.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Fabryka ciekawych artykułów

Autor: Amo

Siłownia XXI wieku

Siłownia XXI wieku
Zabiegane, zapracowane, zamyślone, zapatrzone; z problemami, z zadaniami, z nadziejami i planami - przeczekałyśmy zimę, by u progu wiosny zobaczyć w lustrach poszarzałą twarz, kilka dodatkowych kilogramów w okolicach talii oraz kolejną warstwę cellulitu na udach.

Próbujemy sprostać wyśrubowanym wymogom, potrafiąc spędzić po kilka godzin na skomplikowanym sprzęcie w siłowni, aby wychodząc na miękkich nogach z klubu fitness przyrzekać sobie dozgonną walkę z wszelkiego rodzaju maszynami zawierającymi elementy stalowe, które są potencjalnymi sprawcami nie tylko bolesnych stłuczeń, ale też przeciążeń, zakwasów oraz innych urazów. Nie mówiąc już o wymaganej konsekwencji, na którą często po prostu brakuje czasu. Mimo wszystko chcąc zlikwidować nieestetyczne ślady zimowego zaniedbania, nie jesteśmy z góry skazane na porażkę. Zamiast tradycyjnej siłowni, może warto spróbować czegoś nowego, czegoś, co spowoduje zainteresowanie, a nawet ekscytację swoją postępowością i unikalnymi rozwiązaniami. Może zamiast treningu na tradycyjnym rowerku lub bieżni warto odwiedzić salon ze specjalnymi urządzeniami kształtującymi i modelującymi sylwetkę? Nowoczesne kapsuły łączą ideę ćwiczeń fizycznych na stepperze eliptycznym z promieniowaniem podczerwonym IR albo z działaniem podciśnienia. Wysoka temperatura panująca wewnątrz kapsuły termalnej połączona z wysiłkiem fizycznym powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, redukcję cellulitu, a w ostateczności efekt odchudzania. Dodatkowo ćwicząc w podwyższonej temperaturze wytworzonej przez podczerwień, możemy mieć pewność, że nasze naczynia krwionośne rozszerzą się, poprawi się krążenie, a organizm wraz z potem wydali szkodliwe substancje. Trening w tego typu urządzeniu skierowany jest głównie na modelowanie dolnych partii ciała - od biustu po łydki, a specjalne lampy oświetlające naszą twarz przyspieszają regenerację skóry poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.

Kobiety, które nie boją się wyzwań, mogą pokusić się o trening w kapsule ciśnieniowej. Bieżnia o regulowanym stopniu nachylenia w połączeniu z drenującym działaniem podciśnienia wygładza skórę ud, napina ją oraz - co najważniejsze - poprzez eliminacje toksyn, uwalnia nas od cellulitu, i to w ekspresowym tempie. Można nawet zmniejszyć obwód ciała od 8 do 20 cm. Paniom, które chcą w szybkim czasie osiągnąć spektakularne efekty, specjaliści polecają uzupełnienie ćwiczeń w kapsułach z kuracją RF Multipolar Telescope. Jest to urządzenie, które bezinwazyjnie, poprzez emitowanie fal radiowych, pobudza syntezę włókien kolagenu, rozbija komórki tłuszczowe oraz wpływa na ogólną poprawę stanu skóry. Wystarczy się położyć, a specjalna głowica wydzielając delikatne ciepło rozbija adipocyty, będące główną przyczyną skórki pomarańczowej. Idealnym rozwiązaniem jest wykonywanie obu procesów jeden po drugim, przypuszczając ,,zmasowany atak” na komórki tłuszczowe. Niestety, nawet najlepsze siłownie, jeśli posiadają w swojej ofercie kapsuły ciśnieniowe lub na podczerwień, nie są w stanie zaoferować jednocześnie kuracji RF.

Dlatego ciekawym rozwiązaniem może być poprawa figury i kondycji w salonie kosmetycznym, posiadającym w ofercie oba te urządzenia, np. Studio Urody Essenza we Wrocławiu. Trening w kapsule trwa zaledwie 30min., podobnie jednorazowa terapia radiofrekwencją. W ciągu godziny spalimy więc kilkakrotnie więcej kalorii, a dodatkowo ujędrnimy skórę, poprawimy wydolność oraz krążenie, i to bez obciążania stawów.

Efekty widoczne już po dwóch tygodniach na pewno zachęcą do dalszej pracy, która jeśli przynosi namacalne efekty, staje się prawdziwą frajdą.

Więcej na: www.studioessenza.pl





o Autorze

PR Solution



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Masaż sposobem na ból

Masaż sposobem na ból
Coraz częściej skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne. Dobrym przykładem jest masaż.

Zdrowy dotyk

Władysław Fedejko, specjalista w zakresie urządzeń do masażu i relaksacji HoMedics: – Kojący dotyk masażu to nie tylko przyjemność. Jest to przede wszystkim doskonałe narzędziee w walce z dolegliwościami spowodowanymi napięciem mięśniowym i stresem. Te słowa potwierdzają badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie. W badaniach z 2003 roku udowodniono, że masaż jest jedną z najskuteczniejszych, niekonwencjonalnych technik w leczenia bólów, szczególnie okolic pleców.

Relaks w dowolnym stylu

Masaż ma na celu zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego,i uzyskanie pełnego odprężenia – informuje Piotr Sikorski, specjalista w dziedziny masażu, chiropraktyk. Masaż relaksacyjny działa pozytywnie na układ nerwowy, likwidując negatywne skutki stresu oraz pobudza układ limfatyczny, oczyszczając organizm z toksyn. Przede wszystkim jednak pozytywnie wpływa na psychikę oraz równowagę energetyczną organizmu. Możemy wykonać go w gabinecie odnowy biologicznej, korzystając z usług specjalisty lub cieszyć się nim w domowym zaciszu, używając wysokiej jakości urządzeń masujących typu masażery i maty – dodaje Władysław Fedejko, zarządzający marką HoMedics. Jest wiele technik i rodzajów masażu relaksacyjnego, warto więc przyjrzeć się ich działaniom by móc wybrać najodpowiedniejszy dla siebie.

Masaż klasyczny

zwany także masażem szwedzkim, to najpopularniejsza forma masażu. Przede wszystkim usuwa dokuczliwe napięcia mięśni. Regularne stosowanie polepsza samopoczucie, zwiększa przepływ tlenu we krwi oraz wyraźnie zmniejsza odczuwane napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Można wykonać go również samemu, używając specjalnej maty masującej (model QRM). Ten rodzaj masażu przeznaczony jest dla osób trwale przemęczonych, które odczuwają bóle mięśniowe oraz cierpią np. na bezsenność.

Masaż Shiatsu

czyli japońska sztuka ucisku. Pobudza i reguluje naturalną, wewnętrzną energię organizmu, oczyszczając go z niepotrzebnych toksyn i złogów. Zapewnia to sprawność całego organizmu i zwiększa odporność na choroby. Przede wszystkim jednak skutecznie poprawia naszą kondycję psychiczną, dlatego przeznaczony jest dla osób żyjących w stałym napięciu i zestresowanych. Aby skorzystać z dobrodziejstw tego masażu w domowym zaciszu można zakupić masażer Shiatsu (np. HoMedics) lub odwiedzić gabinet licencjonowanego fizjoterapeuty.

Masaż gorącymi kamieniami

łączy w sobie pozytywne działanie m.in. akupresury, termoterapii i masażu klasycznego. Wykonuje się go przy pomocy rozgrzanych, bazaltowych kamieni. Można je zakupić w specjalistycznych sklepach, jednak by dobrze wykorzystać ich właściwości trzeba przejść odpowiedni instruktaż. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami ma podobne działanie jak kąpiel termalna, uspokaja i odpręża. Przeznaczony jest dla osób zmęczonych i osłabionych, gdyż przyspiesza procesy wypoczynkowe.

Tajski masaż

nie przypomina w niczym tradycyjnych masaży klasycznych, ponieważ masowana osoba przyjmuje w trakcie zabiegu wiele różnych pozycji właściwych dla jogi. Z tego względu ta technika nazywana jest "jogą dla leniwych” i powinna być wykonywana z instruktorem. Rozciągane mięśnie rozluźniają się, poprawia się sprawność ruchowa i odblokowuje się przepływ energii w organizmie. Zalecany jest dla ludzi z zaburzeniami funkcji stawów. Dla uzyskania najkorzystniejszego efektu masaż bywa łączony z leczniczymi metodami terapeutycznymi.

Masaż relaksacyjny w skuteczny i sprawdzony sposób na eliminacje szkodliwych złogów w organizmie, który przyczynia się do poprawy kondycji i witalności organizmu. Regularnie stosowany pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie na długi czas.





o Autorze

HoMedics



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

W bieganiu najważniejsza jest systematyczność

W bieganiu najważniejsza jest systematyczność
Wiele osób, chcąc zapewnić sobie dawkę ruchu biega. Nie każdy jednak odczuwa pozytywne skutki tej aktywności. Dlaczego? Bo nie robi tego systematycznie.

Bieganie jest sportem, na który może pozwolić sobie każdy. Ma też nieocenione skutki dla zdrowia. Systematyczne bieganie daje wiele, o ile trwa dostatecznie długo, czyli jednorazowo minimum 20 minut. Niemal każdy portal sportowy może być dla nas źródłem cennych wskazówek jak biegać.



Wybór pory dnia to kwestia indywidualnego przyzwyczajenia. Bieganie poranne ma swoje plusy - szybciej się budzimy, przez cały dzień czujemy się pobudzeni i pełni energii. Jednak rano nie zaleca się kształtujących godzinnych treningów, a lekki poranny rozruch.

Specjaliści uważają, że najlepszą porą na trening są godziny przedpołudniowe, czyli czas po śniadaniu. Nie jest zalecane biegania na czczo, szczególnie na długich odcinkach. Również ze zdrowotnego punktu widzenia nie ma potrzeby biegać codziennie przez godzinę, wystarczy 3-4 razy w tygodniu. Oczywiście można biegać 5 czy 6 razy, ale wtedy należy skrócić czas biegu do ok. 30 min. Aktywność ta nie rozbudowuje mięśni, a jest aktywnością wytrzymałościową, raczej wysmuklającą ciało.





Biegową sesję warto zakończyć ćwiczeniami stretchingowymi - rozciągającymi, co wzmacnia wszystkie partie mięśniowe. Warto dodatkowo do biegania, jako uzupełnienie, przynajmniej 2 razy w tygodniu stosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie, których zadaniem będzie stabilizacja stawów. Tak więc zamiast 6 treningów biegowych w tygodniu można zastosować 4, a 2 zastąpić pływaniem.





Bieganie jako ćwiczenie aerobowe oddziałuje na cały organizm. Dodaje energii, wzmacnia mięśnie, odchudza. Warto więc przemóc swoje lenistwo, a efektem będzie dobra kondycja organizmu.





o Autorze

Sportomianiacy - informacje na temat sportu



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

niedziela, 17 kwietnia 2011

Hipokineza a zdrowie

Hipokineza a zdrowie

Autorem artykułu jest Dominika Kołodziejska



O tym jak ważny dla zdrowia jest ruch i aktywność fizyczna.
Genetyce na przekór

Świat się rozwija, cywilizacja idzie z postępem czy tego chcemy czy nie, z roku na rok coraz bardziej. Oprócz niewątpliwych korzyści, postęp techniczny niesie ze sobą również wiele niebezpiecznych skutków ubocznych. Nie licząc degradacji środowiska naturalnego (tak celowej, jak i zupełnie nieświadomej), do tych szkodliwych aspektów należy również zjawisko postępującej hipokinezy, czyli niedoboru ruchu. Na przestrzeni lat potrzeby ruchowe człowieka nieco się zmieniły, co nie zmienia faktu, że przewijają się jako nieodzowne do poprawnego funkcjonowania. Organizm człowieka został genetycznie zaprogramowany by prowadzić aktywny tryb życia, a sam człowiek tworząc współczesną cywilizację jakby zapomniał o tej fundamentalnej zasadzie. Na przekór potrzebom swego organizmu zaczął prowadzić siedzący tryb życia. Przestał wsłuchiwać się w sygnały informujące go o jego potrzebach , w tym też o konieczności wykonywania ruchów jako naturalnych potrzeb organizmu, a jednocześnie źródle jego zdrowia. Już nie zauważamy gdy zapala się czerwona lampka.


Wygoda czy szkoda

Przeciętny człowiek, niezależnie od wieku, większość swojego czasu spędza w pozycji siedzącej, bowiem kolejne zdobycze techniki i nowe rozwiązania urbanistyczne jednoznacznie eliminują potencjał motoryczny i wysiłek fizyczny z podstawowych codziennych czynności. Po co się męczyć, gdy pod domem stoi zatankowany, wygodny (a przede wszystkim ogrzewany zimowa porą, a latem klimatyzowany) samochód? Nie ma potrzeby wychodzić z domu, gdy większość transakcji czy zakupów można dokonać przez Internet. Nawet, wydawałoby się nieśmiertelne, kina i teatry świecą pustkami, gdy w pochmurne wieczory korzystamy z rozrywek kina domowego i całodobowej wypożyczalni filmów z dostawą do domu. Niczym pizza na zamówienie, na panoramicznym ekranie telewizora LCD ukazuje się obraz, a z sześciu strategicznie rozmieszczonych głośników dociera do nas dźwięk w systemie dolby surround.

Drastyczne ograniczanie wysiłku fizycznego jest szczególnie widoczne w dużych aglomeracjach miejskich. Widać je także na stanowiskach pracy całkowicie zautomatyzowanych, gdzie związane z pracą obciążenie organizmu przesunęło się zdecydowanie w sferę psychiczną. Wracamy z pracy zmęczeni, jednak dolegliwości jakie wtedy odczuwamy nie zmniejszy kilka kolejnych godzin spędzonych przy komputerze, rzekomo dla rozrywki. Pozorny relaks przed telewizorem prawdopodobnie usunie ból głowy czy pleców, jednak nie zlikwiduje przyczyny tych dolegliwości. Choroby cywilizacyjne na jakie zapadamy zaczynają się zazwyczaj dość wcześnie, często w pierwszej dekadzie życia. Pomimo ciągłego ich rozwoju pozostają przez dłuższy czas w stanie utajenia aż do czasu ujawnienia się choroby w postaci dotkliwych objawów. Hipokineza to negatywne zjawisko, które wciąż się nasila i według Światowej Organizacji Zdrowia jest obecnie bezpośrednio i pośrednio, główną przyczyną zgonów (z powodu zapaści choroby wieńcowej serca) zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Dysproporcja pomiędzy zwiększającym się obciążeniem układu nerwowego, a zmniejszającym się obciążeniem układu ruchowego, prowadzi do zaburzeń w zakresie układów: sercowo-naczyniowego, trawiennego, autonomicznego, psycho-nerwowego.

Nasuwa się pytanie, jeżeli ograniczanie ruchu ma dla człowieka negatywne skutki zdrowotne, to dlaczego nowe technologie wciąż pogłębiają to, co dla człowieka nie jest normalne, a wręcz szkodliwe?


Błędne koło - uwolnij się

Pogoń za większą wydajnością pracy przy stale zwiększającej się liczbie ludzi o niskich możliwościach fizycznych zmuszają do poszukiwania i stosowania rozwiązań najprostszych, najszybszych i najtańszych. Niczym żywność typu fast-food, sam człowiek dąży do minimalizacji wysiłku przy codziennych czynnościach, ogranicza swój zakres aktywności, do której został przystosowany w toku ewolucji. Człowiek sam zaczął działać przeciwko sobie prowadząc nieodpowiedni tryb życia. Skutkiem tego stała się właśnie hipokineza. My sami możemy być sprawcami własnych chorób wybierając nieodpowiedni tryb życia, jednakże własnymi działaniami możemy też wpłynąć na zachowanie zdrowia, a nawet jego polepszenie.

Niezależnie od tego ile mamy lat, zwiększona i systematyczna aktywność ruchowa może sprzyjać w szybszym pokonaniu chorób, może łagodzić lub nawet usuwać wystąpienie wielu czynników chorobotwórczych. Uprawianie sportu, rekreacja fizyczna, zintensyfikowanie wszelkiej aktywności ruchowej w formie codziennych dawek profilaktycznych stają się dzisiaj koniecznością. Odpowiednio dobrany wysiłek wytrzymałościowy powoduje, że serce staje się większe, silniejsze i wydolniejsze. Ćwiczenia wpływają znacząco na normalizację lekko podwyższonego, lub zbyt niskiego ciśnienia krwi. Polepsza się proces oddychania, a odpowiednie warunki tlenowe są niezbędne dla właściwej utylizacji tkanki tłuszczowej. A to tylko część korzyści...

hipokinezaazdrowiegl0
---

Dominika Kołodziejska
www.dlaurody.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dzienny przewodnik dla aktywnych

Dzienny przewodnik dla aktywnych

Autorem artykułu jest Dominika Kołodziejska



Rytm dnia. Co robić by czuć się lepiej. Drobne zmiany dla poprawy zdrowia i samopoczucia.
Coraz chłodniejsze i ciemne poranki odbierają nam ochotę by wyjść z domu, a obowiązki wzywają, praca, szkoła. Przygnębiająca pogoda nie sprzyja wykonywaniu codziennych zajęć. Zadbaj więc o siebie i wypracuj własny rytm dnia. Nie musisz diametralnie zmieniać trybu życia, wystarczy, że wprowadzisz drobne zmiany.


Pobudka - złap energię na cały dzień

Poranna rozgrzewka

Zaraz po przebudzeniu spróbuj wykonać kilka prostych ćwiczeń. Najlepiej zacząć od rozgrzewki, aby pobudzić krążenie krwi, stopniowo można przejść do bardziej dynamicznych ruchów. Jeśli to pomoże, włącz muzykę. Wystarczy 10 minut gimnastyki aby postawić Cię na nogi.

Śniadanie

Wbrew pozorom to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, nie pozwól sobie na pomijanie go, sama kawa nie wystarczy by nabrać sił. Nie wykręcaj się brakiem apetytu, następnym razem nie objadaj się przed snem, wtedy rano żołądek nie będzie się buntował.

Łazienka

Krótki zimny prysznic jest stymulujący i rozgrzewający, zwłaszcza jeśli szybko wytrzesz się do sucha. Możesz też stosować na zmianę chłodną i ciepłą wodę.


Szalone tempo dnia

Praca

Znajdź czas na przerwę. Zjedz coś bez pośpiechu, przejdź się po schodach w górę i w dół. Jeśli w pracy prowadzisz siedzący tryb życia, korzystaj z okazji by wstać, nawet po zszywacz do papieru czy nożyczki.

Powrót

Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, spróbuj ograniczyć podróże do minimum. Jeśli czas pozwoli, wybierz spacer w szybkim tempie. Jeśli mieszkasz daleko, niekoniecznie musisz przemierzyć pieszo pół miasta, wystarczy że wsiądziesz do autobusu jeden, dwa przystanki dalej.


Czas spać - wycisz organizm

Kolacja

Postaraj się, aby ostatni posiłek nie był jedzony zbyt późno, nie pij też napojów energetycznych ani tych zawierających kofeinę, chyba że wyjątkowo czeka Cię pracowita noc. Najlepsze przed snem są herbaty ziołowe, te z dodatkiem melisy dodatkowo pomogą się uspokoić.

Wieczorny relaks

Ciepła kąpiel z dużą ilością piany i olejkami aromatycznymi pomoże Ci się odprężyć i wyciszyć po ciężkim dniu. Jeśli wolisz, prysznic o temperaturze ciała również działa uspokajająco. Jeśli chcesz, możesz spędzić pod prysznicem nawet 10-15 minut. Nie spiesz się, to czas dla Ciebie, uprzedź wcześniej współmieszkańców żeby nie było nieporozumień.

Wywietrz sypialnię przed snem. Wpuść świeże powietrze, nawet podczas mrozu. Jeśli jesteś osobą ciepłolubną, zrób to odpowiednio wcześniej, aby temperatura wyrównała się zanim się położysz.

Odprężająca lektura oddali myśli od trosk dnia codziennego, i nawet jeśli uwielbiasz horrory ucieczka w świat fikcji pomoże zapomnieć o codzienności. Na koniec weź kilka głębokich oddechów i przeciągnij się by rozluźnić mięśnie. Staraj się zasypiać w ciszy.


---

Dominika Kołodziejska
www.dlaurody.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mięśnie brzucha

Mięśnie brzucha

Autorem artykułu jest Dominika Kołodziejska



Ćwiczenia na wybrane partie mięśniowe. Propozycja: Aerobiczna Szóstka Weidera.
Bez względu na to czy jesteśmy szczupłą modelką czy muskularnym kulturystą, pragniemy płaskiego brzucha. Mięśnie które składają się na niepowtarzalny kształt tej części ciała, mają taką cudowną właściwość, że regenerują się bardzo szybko, możemy więc ćwiczyć tak często jak tylko mamy ochotę, im częściej trenujemy tym bardziej wyrazisty kształt mięśni ujrzy światło dzienne.

W mięśniach brzucha znajduje się dużo czerwonych, wolno kurczących się włókien, które wytrzymują mnóstwo powtórzeń. Ćwiczymy w celu zmniejszenia masy, treningi więc powinny mieć charakter aerobowy.

Podczas ćwiczeń zwracamy uwagę na mięsień prosty brzucha (w środkowej jego części) i mięśnie skośne brzucha (symetrycznie rozmieszczone po bokach).

http://img256.imageshack.us/img256/5953/miesniebrzuchagm7.jpg

*Jak działa mięsień prosty brzucha:
Zgina tułów do przodu i pomaga przy wydechu

*Jak działa mięsień skośny brzucha:
Skurcz jednostronny zgina kręgosłup i klatkę piersiową w bok i obraca tułów w stronę przeciwną, przy obustronnym skurczu zgina kręgosłup do przodu


TRENING

Trening mięśni brzucha powinien rozpocząć się rozgrzewką, nawet najprostsza powinna zawierać skłony, skręty tułowia czy krążenia bioder, aby rozgrzać te partie mięśniowe, które będą później pracowały.

Niezwykle popularny stał się ostatnio zestaw ćwiczeń, który służy poprawie rzeźby i wzmocnieniu mięśni brzucha, zwany Aerobiczną Szóstką Weidera. Część z nas zna te ćwiczenia lub o nich słyszała, a tak naprawdę nic nie wiemy o jego twórcy i pomysłodawcy, Joe Weiderze - kim był i czemu właściwie ten zestaw ćwiczeń nazywamy szóstką?

Josef E. "Joe" Weider urodził się 29 listopada 1922 w Montrealu. Jako znany trener najlepszych kulturystów świata i twórca nowoczesnej teorii treningu kulturystycznego, prowadził szczegółowe badania, podczas których doszedł do wniosku, że najbardziej skuteczne na ukształtowanie mięśni brzucha są ćwiczenia o charakterze areobicznym. Brzuch i talia jest miejscem, w którym bardzo lubi odkładać się tkanka tłuszczowa a do jej pozbycia się wymagane są ćwiczenia areobiczne bez obciążenia.

System Weidera, jak i sama "Szóstka", jest nadal aktualny, każdy kto się do niego stosował osiągał prędzej czy później sukces. Trening złożony jest z 6 ćwiczeń, stąd powstała popularna nazwa. Wykonujemy je w pozycji leżącej, bez przerwy i bez rozluźnienia mięśni brzucha. Najważniejszym momentem każdego ćwiczenia jest zatrzymanie ruchu podczas maksymalnego napięcia mięśni na 3 sekundy. Program trwa 42 dni i polega na cyklicznym wykonywaniu tych samych 6 ćwiczeń, w tej samej kolejności, jedno po drugim, regularnie zwiększając przy tym liczbę serii i powtórzeń.

http://img144.imageshack.us/img144/1191/63208097ph9.jpg

LEŻYMY NA PŁASKIM PODŁOŻU, RĘCE WZDŁUŻ TUŁOWIA. UNOSIMY NA ZMIANĘ JEDNĄ NOGĘ, TAK ABY W KOLANIE I W BIODRZE ZACHOWAĆ KĄT 90o, JEDNOCZEŚNIE UNOSZĄC BARKI. WYTRZYMUJEMY W TEJ POZYCJI OK. 3 SEKUND, ZACHOWUJĄC MAKSYMALNE NAPIĘCIE MIĘŚNI.

http://img144.imageshack.us/img144/6924/50979220kt5.jpg

W TYM ĆWICZENIU UNOSIMY JEDNOCZESNIE OBIE NOGI.

http://img144.imageshack.us/img144/4594/42609814ot7.jpg

ĆWICZENIE WYKONUJEMY TAK SAMO JAK 1, Z TYM ŻE RĘCE KLADZIEMY NA KARKU.

http://img218.imageshack.us/img218/926/25218948oc4.jpg

ĆWICZENIE WYKONUJEMY TAK SAMO JAK 2, Z TYM ŻE RĘCE KŁADZIEMY NA KARKU.

http://img137.imageshack.us/img137/3042/64931945hl4.jpg

W TYM ĆWICZENIU UNOSIMY CZĘŚĆ BARKOWĄ TUŁOWIA I UTRZYMUJĄC NAPIĘCIE MIĘŚNI BRZUCHA ROBIMY „NOŻYCE”. RĘCE NA KARKU.

http://img137.imageshack.us/img137/772/72899254cq9.jpg


W TYM ĆWICZENIU UNOSIMY JEDNOCZEŚNIE CZĘŚĆ BARKOWĄ TUŁOWIA I OBIE WYPROSTOWANE NOGI.


Rysunki przedstawiają ćwiczenia, poniższe zestawienie wyznacza plan treningu na każdy kolejny dzień.

1 dzień - 1 seria po 6 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
2,3 dzień - 2 serie po 6 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
4,5,6 dzień - 3 serie po 6 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
7,8,9,10 dzień - 3 serie po 8 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
11,12,13,14 dzień - 3 serie po 10 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
15,16,17,18 dzień - 3 serie po 12 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
19,20,21,22 dzień - 3 serie po 14 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
23,24,25,26 dzień - 3 serie po 16 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
27,28,29,30 dzień - 3 serie po 18 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
31,32,33,34 dzień - 3 serie po 20 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
35,36,37,38 dzień - 3 serie po 22 powtórzeń w każdym ćwiczeniu
39,40,41,42 dzień - 3 serie po 24 powtórzeń w każdym ćwiczeniu

Za 1 powtórzenie uznajemy pełny, symetryczny ruch (skłon).
Wykonujemy podaną ilość powtórzeń każdego z 6 ćwiczeń, po kolei, co tworzy 1 serię. Kolejną serię zaczynamy znów pierwszym ćwiczeniem.

WSKAZÓWKI

Aby ćwiczenia wykonywane były prawidłowo, klatka piersiowa i barki powinny być cały czas lekko uniesione w górze, aby nie rozluźniać do końca mięśni brzucha i uniknąć efektu luźnego opadania w dół. Uważać musimy też na to, aby nie odrywać części lędźwiowej od podłoża.

Bardzo ważne jest również, aby szyja i kark nie były przesadnie sztywne, ani też zbyt luźne. W przypadku ćwiczeń w których ręce trzymamy na karku musimy pamiętać, że nie znaczy to że rękami pomagamy sobie podnieść głowę, bo to nie jest wyścig kto wyżej i szybciej, tylko nastawiamy się przecież na pracę mięśni brzucha, nie karku. Najlepszym sposobem jest umieścić dłonie tak, aby leżały luźno z boku głowy.

Ogromną rolę odgrywa systematyczność, nie możemy sobie pozwolić na żadną przerwę w ćwiczeniach. Na początku będzie łatwo, gdyż trening zajmie nam około 5 minut, z czasem jednak może dojść do pół godziny, a końcowe serie nie powinny przekroczyć 40 minut. Jeśli jednak zdarzy się dzień w którym niemożliwe będzie wykonanie wymaganej serii nie rezygnujmy, następnego dnia kontynuujmy trening. Nie radzę jednak robić tego zbyt często, bowiem każdy dzień ma swoją wartość dla motorycznego pobudzenia mięśni brzucha tak, aby nie miały one większej przerwy niż jednodniowa, w innym przypadku zostanie przerwane ich długotrwałe obciążenie, co nie rokuje uzyskania oczekiwanego wyniku końcowego.

Żeby ułatwić wygospodarowanie czasu proponuję ćwiczyć codziennie o tej samej porze, może to być rano, kto inny woli wieczorem podczas oglądania ulubionego serialu.

Życzę wytrwałości :)

---

Dominika Kołodziejska
www.dlaurody.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski



Sport i rekreacja przyczyniają się do poprawy zdrowia, a także odgrywają ważną rolę społeczną i edukacyjną. Nie ma potrzeby tłumaczyć, że ważną częścią naszego życia jest ruch, sport, aktywność fizyczna.
Sport i rekreacja przyczyniają się do poprawy zdrowia, a także odgrywają ważną rolę społeczną i edukacyjną. Nie ma potrzeby tłumaczyć, że ważną częścią naszego życia jest ruch, sport, aktywność fizyczna. Słyszy się o tym z radia, telewizji, w niemal każdym kobiecym czasopiśmie znaleźć można jakiś zestaw ćwiczeń.

Konieczne jest uzmysłowić sobie, że odpoczynek wcale nie musi polegać na leżeniu przed telewizorem albo czytaniu książki w hamaku. Oczywiście należy sobie czasami pozwolić na bierny relaks, jednak znacznie bardziej wskazany jest tzw. aktywny wypoczynek który korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Każda osoba nawet najbardziej niechętna aktywności ruchowej ma jednak jakiś sport, który lubi. Może to być bieganie, jazda rowerem, badminton, tenis, jeżdżenie na rolkach, pływanie, … przykładów można podawać wiele. Warto dodać, że jeśli poruszamy się na świeżym powietrzu ma to wręcz zbawienny wpływ dla naszego organizmu, przede wszystkim pomaga dotlenić mózg i w efekcie ułatwia koncentrację i zdolność pamiętania. Każdy więc powinien odnaleźć coś dla siebie i nie pozwalać fałdkom tłuszczu odkładać się a swoim mięśniom zanikać.

Sport to najprostszy i najtańszy sposób zapobiegania wielu schorzeniom – lepiej zapobiegać niż leczyć. Lekarze ostrzegają, że obecny tryb życia ("siedząca" praca, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem, ogólny brak ruchu) w sposób negatywny wpływa nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie ludzi. Ćwicząc, sprawiamy, że nasze życie staje się lepsze, zdrowsze bo lepszy staje się nasz organizm. Najistotniejsze zmiany pod wpływem aktywności fizycznej, uprawiania sportu zachodzą w czynnościach układu oddechowego, krążenia, mechanizmach kontroli metabolizmu oraz mięśniach szkieletowych. Trening - zwłaszcza aerobikowy - powoduje, że zwiększa się pojemność życiowa płuc, wzrasta maksymalna wentylacja, więcej tlenu z powietrza w trakcie oddychania przenika do krwiobiegu.

Przykłady można mnożyć i podawać na potwierdzenie faktu „Sport to zdrowie”.

Nawet Unia Europejska aktywnie propaguje uprawianie sportu. Wspólnota zamierza umacniać europejski wymiar sportu i rekreacji. Przygotowanie odpowiednich warunków dla sportu i rekreacji ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i obrażeń. Propagowanie sportu, aktywności fizycznej i zapobieganie urazom są głównymi celami wielu projektów finansowanych przez Unię Europejską i wspieranych w ramach programu zdrowia publicznego (2003-2008). Dla poprawy bezpieczeństwa uprawiania sportu Unia wspiera na poziomie europejskim wspólne działania podejmowane przez organy krajowe i związki sportowe.



---

katalog sportowy http://www.sportowe24h.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Wellness - podejmij zdrową próbę

Wellness - podejmij zdrową próbę

Autorem artykułu jest DARIUSZ ARABSKI



Biznes zdrowia – wellness jest w pełni rozkwitu, a miliony ludzi na całym świecie przyjmują aktywną postawę i odpowiedzialność za własne samopoczucie, zdrowie i życie …

Bez wątpienia chcielibyśmy cieszyć się długim życiem, bez zmagań z chorobami wieku podeszłego oraz ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi - czyli takim, w którym do późnego wieku można czerpać radość ze sprawności fizycznej i jasności umysłu. Statystyki wykazują, że populacja „starszyzny” znacznie się powiększyła. I tak w 1900 roku około 25% ludzi przekraczało 65-ty rok życia. Dzisiaj 80% żyje dłużej niż 65 lat. Ludzie w wieku powyżej 80 lat to najszybciej rosnący segment populacji. Stanowi to ogromny rynek zbytu dla innowacyjnych propozycji, tym bardziej że populacja ulega systematycznej i coraz szybszej degradacji stanu zdrowia. Społeczeństwo industrialne trawione jest chorobami cywilizacyjnymi wywołanymi głównie silnie przetworzoną, nasyconą chemią żywnością, zatruciem środowiska oraz brakiem ruchu. Nic więc dziwnego, że poszukiwania remedium na efekty starzenia nabrały niespotykanego dotąd tempa…

W otaczającym nas świecie coraz częściej pojawia się pojęcie anti-aging – które kojarzy się z różnymi produktami przeciw zmarszczkom i zdawało się być wymyślone jedynie dla potrzeb kosmetologii. Jednakże anti-aging to zdecydowanie więcej niż kosmetyki, to rozwijające się działy medycyny nastawione na prewencję, wykrywanie i leczenie chorób we wczesnym stadium, oraz łagodzenie skutków chorób już przebytych oraz związanych z wiekiem. Coraz więcej firm i koncernów zaczyna produkcję dla rynku anti-aging. Pojawiają się na rynku produkty „obiecujące” powstrzymanie efektów starzenia w postaci: kosmetyków i suplementów diety, wyposażenia dla klubów fitness i punktów odnowy biologicznej, oraz ciekawe oferty aktywnego wypoczynku.

Stwierdzono, że im człowiek dłużej żyje, tym więcej wydaje na urodę, zdrowie i poprawę swojego samopoczucia. Tylko w Stanach Zjednoczonych jest 78 mln obywateli z pokolenia wyżu demograficznego, a statystyki podają, że na świecie co 7 dolar jest wydawany na produkty branży wellness. Obrazuje to potęgę tego rynku, tym bardziej że nie ma aktualnie drugiej branży, której oferta byłaby tak oczekiwana, rozchwytywana i komentowana. Dlatego obserwujemy także wśród „ludzi sukcesu” silny proces przebranżawiania w kierunku wellness.

Wellness to przemysł zdrowia i trudno się dziwić, że chętnie zostajemy jego klientami aby uzyskać lepsze samopoczucie, zredukować efekty starzenia organizmu, zminimalizować zjawisko stania się klientami przepełnionych szpitali. Produkty i usługi wellness są aktywnie poszukiwane także przez młode osoby, które chcą być jeszcze zdrowsze, sprawniejsze, piękniejsze, zabezpieczone przed wszelkimi chorobami.

Biorąc pod uwagę fakt, że o długości naszego życia decydują takie czynniki jak: geny, styl życia, dieta i środowisko, oraz że czynniki genetyczne jedynie w 20% odpowiadają za długość naszego życia
to reszta, czyli aż 80% zależy tylko i wyłącznie od nas samych !

Na tych aspektach bazuje branża wellness. Profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną znacząco poprawiają nasze funkcjonowanie. Czynniki wpływające na skrócenie naszego życia to nadwaga, spożywanie dużych ilości alkoholu, palenie papierosów, nie wysypianie się oraz samotność. Na długość życia dodatnio wpływa nasze nastawienie do świata, osobowość i temperament. Ludzie o pozytywnym nastawieniu, otwarci na innych, towarzyscy, aktywni umysłowo, fizycznie oraz seksualnie dłużej cieszą się pełnią zdrowia.

Ponieważ produkty anti-aging nie należą do tanich, a często ich działanie jest kontrowersyjne nie wszyscy stosują je regularnie. Dlatego zwracam uwagę czytelnika, że bez problemu i przy bardzo małym nakładzie pracy można zachować zdrowie 50-latka na kolejne 30 lat i dłużej.
Wystarczy tylko sięgnąć po „pigułkę odnowy” w postaci regularnych ćwiczeń fizycznych. Zaglądając do wnętrza naszego body widzimy 660 mięśni, które dla szczupłej osoby stanowią ok. 50% masy ciała. Ta masa mięśniowa stanowi ogromną rezerwę potencjalnych zasobów młodości - do których musimy sami dotrzeć poprzez klasyczne, lecz regularne ćwiczenia fizyczne wywołujące procesy naprawy, odnowy i wzrostu wewnątrzkomórkowego. Dowolny trening aerobowy sprawia, że ta odnowa narasta w postępie logarytmicznym w stosunku do czasu trwania i intensywności ćwiczeń. Natomiast gdy prowadzimy siedzący tryb życia zajęcie dla bezczynnych mięśni przejmuje proces powolnego rozpadu. Mózg także bierze udział w tych procesach. Chroniczny stres emocjonalny, nuda, apatia, zmartwienia - to czynniki naszego rozkładu. Można je wyeliminować ćwicząc i znajdując w życiu nowe pasje, a najlepiej robiąc to jednocześnie. Badania naukowe na grupie 10 tyś. mężczyzn, którym robiono testy siłowe wykazały, że współczynnik umieralności wśród tych którzy mieli lepszą formę fizyczną był trzykrotnie mniejszy niż u tych w gorszej formie, a w grupie która przed pierwszym testem prowadziła siedzący tryb życia, ale zaczęli się systematycznie ruszać i ćwiczyć (diametralnie zmienili styl życia zanim podeszli do kolejnego testu), wskaźnik umieralności był dwa razy niższy niż wśród tych, którzy w ogóle nie ćwiczyli. Zmniejszenie ryzyka śmierci o połowę – z takim argumentem trudno się spierać, a może być jeszcze lepiej bo takie zyski się kumulują.
Czyż nie warto podjąć próby ?

Autor: Dariusz Arabski

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nordic Walking - po co i dla kogo ?

Nordic Walking - po co i dla kogo ?

Autorem artykułu jest Tomasz R.



Coraz częściej, zarówno na górskich szlakach jak i na ulicach polskich miast możemy zauważyć ludzi przemieszczających się z długimi kijami w rękach, które służą do podpierania. To jest właśnie coraz popularniejszy i mający już teraz szerokie grono wielbicieli nordic walking

Nordic walking został wymyślony już w latach 20 XX wieku jako letnia forma treningu na narciarzy biegowych. W ostatnich kilkunastu latach taka forma rekreacji stała się bardzo popularna na całym świecie i stale powiększa się grono fanów takiej formy turystyki. Kij do Nordic Walkingu
Żeby zrozumieć popularność „spacerów z kijkami” trzeba poznać zalety tego sportu, które są niewątpliwe bardzo duże. Przede wszystkim nordic walking pozwala w o wiele większym stopniu w stosunku do normalnego spaceru czy joggingu rozwijać mięśnie górnej części ciała. Przy stosowaniu kijków pracują mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców a także brzucha. Nie są one poddawane wielkim obciążeniom, dzięki czemu nie czuć wielkiego zmęczenia, natomiast pomagają odciążyć stawy i mięśnie nóg. Z tego powodu taka forma rekreacji jest szczególnie polecana dla osób, które nie są przystosowane do dłuższych spacerów oraz osób starszych i otyłych, u których mięśnie oraz stawy poddane są większym obciążeniom.

Zaangażowanie górnej części ciała powoduje również, że spalanie kalorii podczas sesji nordic walking jest o około 40 % większe w stosunku do normalnego spaceru, co jest kolejnym plusem i powoduje wzrost popularności tej dyscypliny.
Oczywistą zaletą jest również zwiększenie stabilizacji podczas przemieszczania się. Jest to szczególne potrzebne podczas przechadzek po terenach górskich, gdzie podczas schodzenie w dół kije do nordic walkingu pozwalają odciążyć szczególnie obciążane stawy kolanowe oraz mięśnie kończyn dolnych.
Można powiedzieć, że nordic walking ma praktycznie same plusy. Jeżeli dodamy do tego, ze oferta kijów do nordic walkingu jest w naszym kraju naprawdę bogata począwszy od zestawów składanych, teleskopowych, po amortyzujące to każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednie kije dla siebie. Również rozpiętość cen jest duża i rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych za najprostsze kije do kilkuset złotych za zestawy dla profesjonalistów.

---

nordic walking


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Masaż na krześle (masaż Work-site)

Masaż na krześle (masaż Work-site)

Autorem artykułu jest Marcin Banasiński



Dzięki stworzeniu zasad wykonywania masażu na krześle, dotyk mógł zagościć w biurze, na lotnisku, na stadionach sportowych, na koncertach, w centrach handlowych i w biurach..... Valerie Voner

Trochę z historii
3000 lat temu Chińczycy odkryli na ludzkim ciele punkty, których stymulowanie wywołuje odpowiednią reakcję organizmu, prowadzącą do samouzdrowienia. Wiedza o tych punktach rozeszła się wśród wszystkich cywilizacjach wschodu, gdzie wiele tych technik było stosowanych właśnie na siedząco.

W latach 70, w USA na zjeździe masażystów krajowych, pewna masażystka zaprezentowała, praktykowane przez nią techniki masowania siedzącej osoby. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem osób na zjeździe. Stopniowo w programach kształcenia pojawiały się techniki stosowane w masażu w pozycji siedzącej.

Na początku lat 80, pierwszym terapeutą stosującym oficjalnie techniki w pozycji siedzącej był masażysta D.Palmer a już 1984r, pierwszą firmą która zdecydowała się wprowadzić masaż na krześle do swoich biur była Apple Computers.

Od tego czasu masaż na krześle stawał się coraz bardziej popularny i coraz więcej firm stosuje go u siebie. Dziś już prawie nikogo nie dziwi tego rodzaju zabieg, który wykorzystywany jest jako sposób, by setkom osób przynieść ulgę w miejscu pracy, a także w innych miejscach.

O work-site, słów kilka
Masaż Work-site jest zabiegiem najczęściej wykonywanym na terenie firm, w godzinach ich urzędowania. Stosuje się go również podczas przerw na wszelkiego rodzaju zjazdach, sympozjach czy konferencjach. Ogólnie wykonuję się go tam, gdzie nie ma zbytnio czasu i innych możliwości wykonania masażu. Przez fakt, że odbiorcami są najczęściej pracownicy firm, został on żartobliwie nazwany - masażem firmowym.

Masaż na krześle przyjął formę zdrowego spędzania przerwy, jest zabiegiem korzystnym dla pracodawcy – zdecydowanie podnosi wydajność pracownika, jak i dla pracownika – relaksuje go. Wystarczy 5-20 minutowa sesja work-site by pracownik miał lepszy nastrój w tym samym był bardziej skoncentrowany i efektywny.

Kto będzie korzystał z tych masaży?
Stres - niepożądane zjawisko

Stres jest nieodłącznym czynnikiem w pracy i jest niekorzystną dla człowieka reakcją na nadmierną presję. Nie jest co prawda chorobą, ale jeśli jest intensywny i trwa długo, to może nawet doprowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego (np. depresji, załamania nerwowego) i fizycznego (np. choroby serca). Stres powoduje m.in.:

- podwyższone napięcie mięśni,
- sztywność karku, szyi i ramion,
- problemy ze skórą,
- problemy z oddychaniem,
- nadpotliwość,
- brak energii, apetytu,
- i inne dolegliwości,
które z kolei mają bezpośredni wpływ na: brak koncentracji, rozdrażnienie, nieefektywność, obojętność, kłopoty z relaksacją a nawet z zaśnięciem.

Stres jest więc zjawiskiem niepożądanym, należy go eliminować, zapobiegać jego powstawaniu, ograniczać skutki jego działania.

Masaż jest rozwiązaniem!
Na pewno dobrym pomysłem jest tu właśnie masaż relaksacyjny - Work-site.
Masażem można usunąć wiele dolegliwości bólowych, masaż świetnie rozluźnia spięte mięśnie, poprawia kondycję skóry, koi nerwy a stosowany cyklicznie działa profilaktycznie i wpływa na komfort życia pacjenta. Masaż Work-site wykonywany jest na górnych partiach pleców, szyi, głowy i wzdłuż kręgosłupa, kończąc na lędźwiach. Są to najbardziej narażone i podatne miejsca na wszelkiego rodzaju mikro-urazy, wzmożone napięcia i sztywność.

Niwelowanie stresu (jego skutków) masażem jest zatem dobrym pomysłem. Tylko jak go przeprowadzić w firmie, gdzie:

- często brak odosobnionego miejsca,
- brak czasu,
- nie bardzo można użyć oliwki, kremu,
- ludzie czują się niezręcznie, wstydzą się
- muszą się rozebrać,

bariery przedstawione wyżej można przełamać stosując, właśnie masaż work-site przy pomocy odpowiedniego narzędzia jakim jest - krzesło do masażu.

Narzędzie pracy
Masować można na zwykłym krześle dostępnym w biurze. Ustawiamy krzesło w ten sposób by oparcie dotykało biurka i układamy małą poduszkę na oparcie tego krzesła. Na tak przygotowanym miejscu możemy przeprowadzić zabieg.

W miarę stosowania work-site, producenci sprzętu rehabilitacyjnego nie pozostali bierni. Zostało skonstruowane specjalnie do tego celu krzesło z podparciem, typu klęcznik. Pacjent "siada" na nim a jego głowa i klatka piersiowa jest podparta na specjalnych poduszkach, np. krzesło Prestige-reh firmy HABYS (foto - kurs-masażu-na-krzesełkach_czarny-prestige ). Dzięki takim praktycznym rozwiązaniom jak: regulowane w wielu płaszczyznach podgłówek i półka pod ramiona, ustawiana siłownikiem gazowym wysokość siedziska i dodatkowo nastawny kąt pochylenia - krzesło Prestige-reh można idealnie dopasować do każdego wzrostu, rozmiaru i wagi pacjenta.

Po rozłożeniu zajmuje mało miejsca. Złożone natomiast, jest niewielkich rozmiarów, swobodnie wchodzi do większości aut a specjalnie zaprojektowany pokrowiec z odpowiednimi rączkami, daje możliwość przemieszczania się nawet komunikacja miejską.

Techniki masażu na krześle
ruchy stosowane w work-site są szczególnego rodzaju zestawieniem wschodnich technik akupresury i technik masażu szwedzkiego. Wykorzystujemy techniki takie jak:

- akupresura i masaż kompresyjny
- pocieranie
- rozciąganie
- masaż petrissage – ugniatanie, wałkowanie, wykręcanie,ściskanie, unoszenie, i szczypanie.
- masaż effleurage – głaskanie opukiwanie.

Dlaczego Work-site?
Na koniec przedstawię 7 powodów dla których masaż Work-site jest idealnym rozwiązaniem:

- Wykonać go można na zwykłym krześle, bądź do tego celu stworzonym, które zajmuje mało miejsca,
- Wykonywany jest przez ubranie, co zaoszczędza ludziom czas i eliminuje lęk przed nagością,
- Nie używa się olejków, kremów co eliminuje poczucie dyskomfortu związanego z włożeniem ubrania na ciało po zabiegu,
- Ponieważ trwa zazwyczaj kilkanaście minut, nie więcej niż przerwa na kawę, nawet najbardziej zajęte osoby mogą z niego skorzystać,
- Nie wymaga zamkniętego pomieszczenia, więc inni widzą dokładnie, o co chodzi i czego mają się spodziewać, kto i w jaki sposób to robi - czują się przez to bezpieczniej,
- Skierowany jest właśnie na plecy, szyję i ramiona, czyli najbardziej narażone okolice ciała,
- Dostarcza tego typu korzyści, które ludzie najczęściej chcą osiągnąć – odprężenie.


Źródła:
- Podstawy Masażu – Valerie Voner
- praktyka work-site (masaż firmowy) – Piotr Szczotka
- Marketingowy Kurs Dla Masażystów

Autor:
Marcin Banasiński
---

Serwis-Masażysta Największy serwis branży masażu w Polsce


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nordic Walking

Nordic Walking

Autorem artykułu jest Katrina



Nordic Walking to sport, który przyszedł do nas z Finlandii i który z każdym miesiącem zyskuje nowych zwolenników w Polsce.
Nordic Walking to sport, który przyszedł do nas z Finlandii (i z podglądania sąsiadów zza niemieckiej granicy) i który z każdym miesiącem zyskuje nowych zwolenników w Polsce. Plusy aktywnego uprawiania tego niezwykle prostego i przyjemnego sportu są nie do przecenienia. Przede wszystkim aktywny ruch z tzw. kijkami trekkingowymi:

* poprawia krążenie w organizmie,
* wspomaga lepsze funkcjonowania organów wewnętrznych,
* poprawia nastrój,
* wpływa na nasze samopoczucie.

Ponadto, uprawiające go osoby po 50-tym roku życia (i nie tylko) mogą pochwalić się lepszą kondycją, wydajną i efektywną pracą mięśni i stawów (sport polecany przy rehabilitacjach), wytrenowanymi mięśniami nóg, ud, bioder a także rąk, ramion i obręczy barkowej.

Nordic Walking jest również zbawienny dla pracy mięśni klatki piersiowej i mięśni międzyżebrowych, co sprawia, że łatwiej nam się oddycha, płuca są dotlenione, a komórki serca lepiej ukrwione, żywsze i chętniej „współpracujące” z naszym ciałem. Dzięki tej niesamowicie pozytywnej aktywności ruchowej prostuje nam się sylwetka i przestajemy mieć problemy z kręgosłupem. Podczas właściwych kroków z kijkami, na których opiera się ten sport spalamy też kalorie - nawet 20% więcej niż podczas normalnych ćwiczeń czy zwykłego spaceru. Z tego względu jest to bardzo dobry sposób na skuteczne odchudzanie.

Sport polecany dla każdego, a już w szczególności dla osób po 50-tym roku życia, bez względu na stopień sprawności. Jeśli więc zależy Ci na zdrowiu, świetne kondycji fizycznej i psychicznej – zakup odpowiednie dla Twojego wzrostu i wagi kijki, poznaj instrukcję właściwego ruchu wykonywanego z ich pomocą i... do dzieła! Ruch to zdrowie!
---

Więcej artykułów na podobne tematy znajdziesz w serwisie: Zdrowie i uroda po 50-tce


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Trzy podstawowe kroki do płaskiego brzucha.

Trzy podstawowe kroki do płaskiego brzucha.

Autorem artykułu jest Marek Marczuk



Opis Trzech ważnych kroków jakie należy podjąć myśląc o spaleniu nadmiernego tłuszczu z okolic brzucha. Nikt nie lubi dźwigać nadmiaru tłuszczu w dowolnym miejscu na ciele, ale spalenie tłuszczu z brzucha może być szczególnie trudne i uciążliwe.

Na szczęście istnieje wiele różnych diet „na brzuch” w których możemy wybierać aby zrzucić nadmiar tłuszczu szybciej. Dobry plan spalenia tłuszczu na brzuchu składa się z co najmniej trzech różnych elementów: detoksykacji, ćwiczeń i zdrowego odżywiania.


Detoksykacja Organizmu


Na początku programu diety odchudzającej brzuch należy przeprowadzić detoksykacje przewodu pokarmowego. Jest to krok który jest przez wiele osób pomijany w momencie w którym zaczynają tracić wagę, ale detoksykacja jest najprostszym sposobem na błyskawiczny początek odchudzania.


Twoje ciało produkuje toksyny. Są to toksyny z żywności która spożywamy, wody, którą pijemy, z powietrza, którym oddychamy. Toksyny są niemożliwe do uniknięcia i będą zawsze się rozwijać w komórkach tłuszczowych oraz w całym organizmie, dopóki się ich nie pozbędziesz.


Twoje komórki tłuszczowe są najczęściej wypełnione różnego rodzaju toksynami. Toksyny w komórkach tłuszczowych powodują ze te komórki są silniejsze niż powinny być. Wpływają również niekorzystnie na metabolizm, przez co działa on dużo gorzej.


Zapewnienie organizmowi prawidłowej żywności oraz płynów jest najlepszym sposobem na detoksykację organizmu. Powinno się spożywać produkty, które są bogate w błonnik i uzyskać odpowiednią ilość wszystkich witamin i minerałów.


Ćwicz Normalnie


Nie ma żadnych magicznych rozwiązań jeśli chodzi o utratę wagi. Masz do dyspozycji diety i ćwiczenia fizyczne. Każdy program diety odchudzającej brzuch zawiera obie części. Nie ważne jak bardzo jesteś zajęty musisz ćwiczyć od czasu do czasu. Powinieneś również poświęcić co najmniej trzydzieści minut na ćwiczenia cardio każdego dnia, jak i również na bardziej skoncentrowane treningi co najmniej 2 lub 3 razy w tygodniu.


Trzeba znaleźć sposób, aby umieścić niektóre z ćwiczeń fizycznych w swoim harmonogramie jako część programu spalania tłuszczu z brzucha. Staraj się robić małe rzeczy, jak na przykład chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, ale też do organizowania ćwiczeń aerobowych, takich jak spacery i jogging. Nawet wykonywanie codziennych zadań, takich jak sprzątanie i czy prace w ogrodzie mogą być wspaniałym treningiem. Kluczem jest to by stale być w ruchu. Wykonuj odpowiednią ilość ćwiczeń a tłuszcz z brzucha zacznie topnieć.


Zdrowe Odżywianie


Najważniejszą częścią programu diety odchudzającej brzuch jest oczywiście dieta. Nie możesz schudnąć, chyba że spożywasz mniej kalorii niż spalasz w ciągu dnia. Najlepsze diety obejmują śledzenie kalorii i dostosowują wielkość spożywanych porcji, ale trzeba jeszcze upewnić się, że jesz właściwą żywność, a nie tylko konsumujesz puste kalorie.


Jedna z najlepszych strategii jest kontrola wielkości porcji jakie spożywamy, powinno to być pięć lub nawet sześć posiłków każdego dnia, składających się z około 300 kalorii. Dzięki temu nigdy nie będzie zbyt długiej przerwy bez jedzenia, co jest doskonałym sposobem aby zapobiegać poczuciu głodu. Jedzenie małych posiłków w odstępach, zwykle pomaga przyśpieszyć metabolizm i zapewnić organizmowi prawidłowe pożywienie.


Musisz zaatakować Swój tłuszcz z każdej możliwej strony. Wymaga to kompleksowego programu diety odchudzającej brzuch, który obejmuje wszystko od jedzenia prawidłowych produktów, oraz odpowiedniej ilości ćwiczeń. Dorzuć do tego dodatkowe ćwiczenia brzucha, a będziesz na najlepszej drodze do chudego, brzuszka.

---

Zerknij na stronę Dieta 1000 Kalorii pod adresem http://dieta1000kalorii.com żeby zapoznać się z planem popularnej diety tysiąca kalorii.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Fit-ball

Fit-ball

Autorem artykułu jest Iza Salamon



Każdy chcący posiadać zgrabną sylwetkę i dobrą kondycję powinien codziennie postawić na aktywność fizyczną. Nie musi to od razu być siłownia czy biegi. Wystarczy, że w swoim domu poćwiczymy z gumową piłką.

Fitball - bo tak nazywają się tego rodzaju ćwiczenia – mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku – i przez te młode i te nieco starsze. Z pewnością nie sprawią trudności, a przyczynią się do poprawy naszej kondycji i zdrowia.

Fitball? - co to takiego?

Fitball jest formą ruchu, która wykorzystuje dużą piłkę gumową. Jest to doskonała alternatywa przede wszystkim dla tych, którzy chcą łączyć aktywność z dobrą zabawą. Okrągły kształt rekwizytu angażuje większość mięśni stabilizujących ciało każdego człowieka; to z kolei jest powiązane z potrzebą trzymania równowagi w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Do ważnych zalet ćwiczeń fitball należy głównie duża skuteczność tej formy ruchu, a także brak jakichkolwiek ograniczeń wiekowych, ale też możliwość prowadzenia ćwiczeń niemal w każdym miejscu, np. w domu, w parku, itp. Ćwiczenia z dużą piłką mają wpływ na lepsze napięcie wszystkich mięśni, ponadto na poprawę mięśni posturalnych, jak też na poprawę ruchowej koordynacji; ale to nie wszystko. Fitball wpływa również na poprawę układu krążenia oraz na pomniejszenie bólu pleców.

Dwa rodzaje ćwiczeń

Są dwa rodzaje ćwiczeń. Pierwsza grupę stanowią ćwiczenia równoważne w pozycji siedzącej lub leżące – na piłce. Natomiast drugą grupą ćwiczeń są takie, które wykonuje się w pozycji stabilnej.

Pierwsza grupa to ćwiczenia na piłce, które będą wymuszały potrzebę przestrzegania równowagi. W takim stanie równowagi angażowane są bowiem (nieświadomie) bardzo ważne partie mięśniowe. Z kolei druga grupa ćwiczeń wymaga zamiany roli piłki – chodzi o to, że okrągła piłka staje się obciążeniem tak, jak na przykład sztanga albo hantle. Przy tego rodzaju ćwiczeniach istotne jest utrzymywanie stabilnej pozycji – na przykład stanie w niewielkim rozkroku.

Ćwiczenia, które możesz wykonać sama w domu

Ćwiczenie 1: Scyzoryk. To ćwiczenie wzmocni nasze mięśnie tylne i przednie ud, pośladków.
Połóżmy się na plecach, a łydki oprzyjmy na dużej piłce. Z kolei ręce ułóżmy wzdłuż tułowia, a następnie unieśmy biodra w taki sposób, by tułów oraz nogi tworzyły prostą linię. Trzymając biodra w takiej pozycji, oderwijmy od piłki prawą nogę, a potem postawmy ją w pionowej pozycji. Następnym krokiem jest uginanie lewego kolana, przy jednoczesnym przyciąganiu do siebie piłki lewą nogą i unoszenie bioder jeszcze wyżej. W momencie gdy na piłce pozostaną tylko palce stopy lewej, a prawa ustawi się pod kątem 45 stopni w stosunku do podłoża, należy wytrzymać w takiej pozycji kilka sekund. Potem następuje powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy i zmiana nogi na prawą.

Unoszenie tułowia na piłce to drugie ćwiczenie. Tym ćwiczeniem wzmacniamy mięśnie skośne brzucha i bioder, a także rozciągamy mięśnie tułowia. Połóżmy się na boku lewym na stabilizacyjnej piłce. Lewe podudzie dobrze oprzyjmy na podłożu, prawą nogę natomiast wyprostujmy w kolanie - wyciągnijmy ją w bok, opierając na podłożu swą stopę. Następnie wyprostujmy ręce nad głową - na przedłużeniu swego tułowia. Istotne jest, by dłonie były skierowane wnętrzem do siebie. Następnie przy wdechu dobrze napnijmy mięśnie brzucha. Z kolei z wydechem unieśmy tułów, a ręce do pionu. Z kolei lewe bioderko pozostaje nadal oparte na dużej piłce. Po wykonanych czynnościach, trzeba powrócić do pozycji wyjściowej. Wykonawszy 10 powtórzeń, zacznijmy ćwiczyć na drugim boku.

Dlaczego warto zdecydować się na fitball ?

Po pierwsze ćwiczenia te to duża skuteczność. Dzięki gumowej dużej piłce można z powodzeniem wzmacniać mięśnie całego ciała. Warto powiedzieć, że przy tego typu ćwiczeniach angażują się partie mięśni na brzuchu, a przy okazji ćwiczymy utrzymywanie równowagi oraz właściwej pozycji ćwiczeniowej. Warto jeszcze podkreślić, że fitball znacznie lepiej, bo aż dwukrotnie efektywniej działają na proste mięśnie brzucha, jak również są blisko czterokrotnie skuteczniejsze w stosunku do mięśni skośnych brzucha ( w odniesieniu oczywiście do zwykłych ćwiczeń).

Po drugie – zyskujemy bardzo dobrą mobilność. Dzięki fitball możemy wykonywać ogromny wachlarz ćwiczeń i to niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Okazuje się, że takie proste ćwiczenia doskonale można wykonać we własnym mieszkaniu, jak też w ogrodzie, na werandzie. Nie musimy schodzić do piwnicy w słoneczny dzień, by poćwiczyć; można wynieść piłkę na świeże powietrze i tam wykonywać łatwe ćwiczenia.

Po trzecie: fitball jest doskonałą „dyscypliną” dla osób w różnym wieku. Nie ma bowiem ograniczeń i wiekowych i płciowych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą uprawiać fitball. Tak naprawdę jeśli mamy ochotę ćwiczyć z dużą gumową piłką to nie wahajmy się i róbmy to! Oprócz tego można dodać, że Fitball jest jednym z bezpieczniejszych sportów , zalecanym, tym wszystkim, którzy nie mają już siły chodzić na zajęcia do siłowni, a chcą mieć ładną sylwetkę i dobrą kondycję. A ponadto taki sport do niezła zabawa, nawet z dziećmi.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl